Pisanie listu

Czym w zasadzie jest list motywacyjny? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, choć wiele osób - szczególnie na kursach komunikowania - próbuje nauczyć swoich uczniów jak właściwie pisać takie teksty. Prawda może okazać się nieco brutalna. Każdy przyszły i potencjalny pracodawca myśląc o liście motywacyjnym myśli o czymś innym.

Inny charakter będzie miało takie pismo w przypadku starania się o pracę w kancelarii prawniczej, natomiast zupełnie inaczej napiszemy ów list motywacyjny starając się o stanowisko w agencji reklamowej. Każdy pracodawca inaczej widzi przed oczami swojego pracownika idealnego. Każdy oczekuje również innego doświadczenia, innych umiejętności czy wreszcie innego listu motywacyjnego. Przed wysłaniem CV i listu należy przede wszystkim - oczywiście w miarę możliwości - sprawdzić, kim jest nasz pracodawa.

Dzięki temu będziemy mogli z całą pewnością stwierdzić, czy nasz list będzie odpowiadał jego oczekiwaniom. Warto przy okazji zauważyć, iż listy motywacyjne powinny być treściwe i w miarę krótkie, ponieważ pracodawca nie zajmuje się jedną osobą zbyt długo.

Przyjęcie do pracy