Praca a pensja

Odpowiednie wynagrodzenie za pracę jest dziś na pierwszy rzut oka standardem. Okazuje się jednak, że nie wszędzie odpowiednie warunki pracy czy sprawiedliwa pensja są spotykane. Rzecz dotyczy między innymi, a może przede wszystkim krajów trzeciego świata. To tam wyzyskiwani są nie tylko mężczyźni, ale przede wszystkim dzieci i kobiety.

Warto wspomnieć chociażby o tym, że choć pracują tyle samo co mężczyźni, wcześniej wymienione osoby dostają o wiele mniejszą płacę. Dlaczego nikt z tym nic nie robi? Przede wszystkim dlatego, że przymusu do pracy nie ma. Biedne rodziny same wysyłają dzieci do pracy zamiast do szkoły po to, by utrzymać resztę rodziny i - na przykład - wykształcić choć jedno dziecko, które potem będzie jakąś nadzieją dla całej reszty.

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, wyzyskiwanie w rpacy ma miejsce również w krajach zachodnioeuropejskich. Na szczęście Unia Europejska stara się wprowadzać przepisy, które regulują wszystkie niejasności i wyciągają rękę zarówno do właścicieli firm, jak i do pracowników takich działalności.

Średnia krajowa